Introducere
Dragi membri ai comunității și parteneri RBL,
Există un lucru pe care antreprenorii îl știu din instinct, chiar dacă puțini îl formulează explicit: lucrurile care merită cu adevărat construite nu se termină niciodată. Nu pentru că sunt incomplete, ci pentru că sunt organisme vii. Cresc, se adaptează și își schimbă forma pe măsură ce lumea din jur se schimbă. RBL a înțeles asta de la început. Și de aceea este aici, după 14 ani, mai viu ca oricând. În fața tuturor provocărilor. În ciuda lor.
Privind înapoi la 2025, unul dintre momentele care m-au impresionat cel mai mult a fost cel de la RBL Summit, atunci când Președintele interimar Ilie Bolojan ne-a conferit Ordinul „Meritul pentru Promovarea Drepturilor Omului și Angajament Social" în grad de Cavaler. Efortul a sute de oameni, zeci de proiecte și nenumărate ore investite cu credință și generozitate pentru sute de mii de români a fost văzut. Și ne-am văzut și noi prin ochii beneficiarilor proiectelor noastre, prin ochii copiilor noștri, și am înțeles că putem mai mult.
România se schimbă și lumea se schimbă. Suntem mai puternici ca niciodată, dar dezbinați, suspicioși și din când în când mai puțin încrezători decât am putea să fim. Dar dacă întoarcem roata, înțelegem ce și cum am făcut până acum, ca organizație și ca societate, și ne propunem să construim pe mai departe? Bazându-ne pe oamenii buni care aleg să fie buni în continuare. Cu mai multă direcție, claritate și cu intenționalitate.
Vă provoc să citiți acest raport și să vă gândiți un minut cât de mult am făcut și cât mai avem de făcut, pentru că asta face RBL: construiește intențional, prin comunitatea sa, pentru o Românie în care copiii noștri să iubească să trăiască. Nu este doar un gând frumos. Este un obiectiv strategic care ghidează deciziile, proiectele și parteneriatele noastre.
Dacă ar fi să las un gând la final, v-aș zice că desigur sunt mândru de afacerile în care am avut onoarea să fiu implicat direct. Sunt însă și mai mândru de afacerile voastre, de tot ce ați reușit să construiți și să dezvoltați, de exiturile și finanțările de succes ale antreprenorilor și oamenilor de afaceri români. Dar cel mai mândru sunt de comunitățile astea frumoase și puternice pe care le-am construit împreună, de RBL-ul în care plătești ca să muncești, cu un zâmbet în colțul gurii. De oamenii normali și frumoși care lucrează împreună pentru o lume mai bună, pas cu pas, inițiativă cu inițiativă, proiect cu proiect.
Nu mă îndoiesc că în 2026 o să facem mai mult decât am făcut în 2025, așa cum se vede în raportul ăsta. Și vă doresc ca în 2027 să facem și mai mult 😊.
Cu drag și cu încredere în ce construim împreună,
Sergiu Neguț

Sergiu Neguț
Președinte
Co-founder,
FintechOS

Alexandru Dincovici
Director General
Fundația Romanian Business Leaders
2025 a constituit un moment extrem de important pentru Fundația Romanian Business Leaders. După 14 ani de la înființare, întreaga noastră activitate a fost răsplătită cu Ordinul „Meritul pentru Promovarea Drepturilor Omului și Angajament Social”, în Grad de Cavaler. Momentul a fost cu atât mai important cu cât s-a petrecut chiar la Summitul RBL din primăvară, unde Președintele Interimar, alături de alți membri relevanți ai Administrației Prezidențiale, ne-a onorat nu doar cu prezența, ci și cu acest gest de o mare însemnătate.
Comunitatea s-a extins, și am inaugurat filiale noi în Neamț, Banat, și la Dunărea de Jos. Am depășit 600 de membri îni comunitate și am intensificat activitatea de advocacy, cu noi grupuri de lucru și întâlniri relevante la toate nivelurile administrației, inclusiv la nivel local, prin intermediul filialelor, contribuind activ la politicile publice.
Trei noi proiecte rezultate la Summit au continuat să schimbe România în bine și să ne ducă misiunea mai departe.
Din multe puncte de vedere, 2025 a fost un an în care s-a simțit puternic o nevoie de reașezare a organizației pe baze solide, pentru a putea continua în mod susținut creșterea, a aloca resursele cât mai bine pentru impact relevant, și mai ales pentru a ne adapta mai ușor contextului din ce în ce mai volatil, atât la nivel local cât și la nivel regional și global.
Reașezarea, pentru mine, înseamnă structurare, consolidare, și focalizare, și am început să lucrăm cu toții, activ, în aceste direcții.
Din aceste motive, în toamnă, alături de Consiliul director, am lucrat aplicat timp de două zile și am articulat obiective concrete pentru organizație, pe următorii ani. Ne-am dat seama că spiritul fundației este mai apropiat de ideea unui action tank, o organizație care face mai mult decât să emită opinii, oricât de documentate ar fi acestea, ci care trece direct la acțiune și pilotează, scalează și implementează direct proiecte sau inițiative care să ducă la schimbare socială. Am realizat că ceea ce unește și unește și comunitatea noastră este credința în beneficiile pe termen lung ale antreprenoriatului, și în faptul că atât un ecosistem antreprenorial puternic, cât și un spirit antreprenorial mai bine dezvoltat la toate nivelurile ne vor aduce mai aproape de acea Românie în care generațiile viitoare vor iubi și mai mult să trăiască și care este înscrisă în ADN-ul organizației. Am căzut de acord asupra faptului că pentru acest lucru avem nevoie de parteneri din ce în ce mai buni în administrația publică, și că putem contribui și noi mai mult la această dezvoltare. Și, nu în ultimul rând, am început să consolidăm într-un ritm mai alert organizația, lucrând la un sistem de proceduri și de procese și la o structură care să ne permită să ne atingem obiectivele într-un mod mai intențional, mai agil, și mai controlat.
Dar niciuna dintre aceste direcții nu poate fi atinsă fără o comunitate implicată și dedicată, motiv pentru care consolidarea organizației se bazează în primul rând pe menținerea activă a unei comunități puternice. Și am făcut deja pași în această direcție.
Acum un an încheiam cuvântul înainte de la raportul de activitate pentru 2024 spunând că sunt nerăbdător să ajungem la nivelul următor. Încă nu am ajuns acolo, dar am parcurs niște pași extrem de importanți în această direcție, și acesta este de abia începutul!
Vă mulțumesc tuturor pentru susținere!